Świeccy w Rodzinie Montfortańskiej

 

Od lat czterdziestych XX wieku, a zwłaszcza od dnia kanonizacji Św. Ludwika de Montfort, 20 lipca 1947 r. rozpoczął się rozwój ruchów świeckich inspirowanych duchowością tego świętego. Obecnie Rodziny Montfortańskie skupiające świeckich działają w różnych krajach: we Francji, w Hiszpanii, w Holandii, a także w wielu krajach afrykańskich.

 

Wydarzeniem integrującym wszystkie cztery gałęzie Rodziny Montfortańskiej są odbywające się od roku 2001 Międzynarodowe Zloty Montfortańskie w Saint Laurent sur Sèvre. Obok tutejszej Bazyliki, miejsca spoczynku założyciela i inspiratora Rodziny Montfortańskiej, Bracia Św. Gabriela prowadzą szkołę z internatem. Rozległa, piękna posiadłość, zatopiona w spokojnym pejzażu Wandei, jest miejscem spotkania, refleksji, dzielenia się doświadczeniami i świadectwa wiernych z różnych krajów.

Z inicjatywy Braci Świętego Gabriela w Częstochowie, od 2004 roku uczestniczą w nich także świeccy i duchowni z Polski.

 

Spotkania te gromadzą rodziny, dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Wśród uczestników są świeccy, siostry, bracia, ojcowie i księża żyjący i pracujący w różnych krajach. Wszystkich łączy pragnienie podzielenia się doświadczeniami w poznawaniu i przybliżaniu się do Pana przez Maryję według charyzmatu Św. Ludwika Marii de Montfort.

Bliższe informacje o zlotach są dostępne pod adresem: www.risl.net

 

Bazylika w Saint-Laurent sur Sèvre- miejsce spoczynku Św. Ludwika de Montfort – sierpień 2007