„Najdrożsi bracia, o co prosicie?”: Tymi słowami Ojciec Luciano Nembrini, Mistrz nowicjatu zwrócił się do Marcina i Mateusza w krótkim obrzędzie wprowadzenia w życie zakonne.

Marcin i Mateusz odpowiedzieli: „Pragnąc doskonałego naśladowania Chrystusa, Mądrości Wcielonej, zgodnie z charyzmatem Misjonarzy Towarzystwa Maryi, prosimy Was, o możliwość doświadczenia życia konsekrowanego przez okres próbny”.

Podczas drugich nieszporów święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Marcin i Mateusz rozpoczęli w ten sposób swoją drogę jako nowicjusze we wspólnocie w Santeramo in Colle (Prowincja Bari, Włochy).

 

  

Poprosiliśmy ich o krótką prezentację:

 

Mateusz Dunajski: «Urodziłem się 1 października 1991 roku w Gdańsku. Na początku mojej drogi nawrócenia pojawiła się Maryja i zaprowadziła mnie do Jezusa, a w moim sercu zrodziło się pragnienie całkowitego poświęcenia się Jezusowi przez Maryję jako niewolnik miłości.

Następnie Maryja postawiła mi ludzi, którzy mi pomogli przygotować się do poświęcenia Maryi. W trakcie ćwiczeń duchowych do pierwszego oddania się Jezusowi przez Maryję, otrzymałem w sercu pragnienie powołania do konsekracji mojego życia i wstąpienia do zakonu.

Później Maryja postawiła osobę która mi powiedziała o wspólnocie monfortanskiej i o rekolekcjach, na które można się tam zapisać. I tak zaczęła się moja droga, po odbytych rekolekcjach Jezus z Maryja zaczynali pokazywać mi, że zapraszają mnie właśnie do tego zgromadzenia i zaczął się okres rozmów z Ojcami w Częstochowie i rozeznania.

Do wspólnoty w Częstochowie dołączyłem 8 września 2021 roku, po 9 miesiącach spędzonych w Częstochowie, rozpocząłem roczny postulant w Rzymie, na zakończenie którego poprosiłem o przyjęcie do nowicjatu».

 

 

Marcin Draniczarek: «Urodziłem się 30 września 1989 roku w Gdańsku. Pierwsze myśli o powołaniu, pojawiły się, gdy byłem jeszcze dzieckiem, jednak prawdziwe rozeznawanie mojej drogi nastąpiło po skończeniu 25. roku życia. Wtedy to, poprzez wzrastanie we wspólnotach katolickich i formowanie się duchowo, zacząłem dostrzegać moje głębsze pragnienia. Medytując Słowo Boże, przyjmując Sakramenty oraz praktykując modlitwę różańcową, miałem okazję coraz lepiej poznawać Pana Boga, co zaowocowało pragnieniem oddania swojego życia.

W 2017 r. w trakcie pieszej pielgrzymki do Częstochowy usłyszałem o Misjonarzach Monfortanach po raz pierwszy i zapoznałem się z duchowością św. Ludwika. Odkrywając szczególną rolę i bliskość Maryi w moim życiu, zapragnąłem oddać swoje życie na służbę w zgromadzeniu, które jest Jej poświęcone. W ten sposób, we wrześniu 2020 r. wstąpiłem do wspólnoty monfortańskiej w Częstochowie, a po dwóch latach rozpocząłem dalszy etap formacji w Rzymie».

 

Ponawiamy życzenia Ojca Luciano, Mistrza nowicjatu, skierowane do Mateusza i Marcina  na zakończenie krótkiego obrzędu wprowadzenia do życia zakonnego: Niech Bóg, w swoim Duchu, towarzyszy im w rozeznawaniu, a Chrystus, Mistrz prawdy, niech oświeca ich serca.