31 stycznia 1673 r. Ludwik Maria Grignion urodził się w Montfort-sur-Meu, niedaleko Rennes, w Bretanii. Następnego dnia został ochrzczony w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela.

Dwa wieki wcześniej w tym samym kościele modlił się święty misjonarz Wincenty Ferreriusz. A wygłaszając kazania pewnego dnia w La Chèze, niedaleko tego zakątka Francji, przepowiedział, że tam powstanie wielki człowiek, misjonarz pobłogosławiony przez Boga.

To proroctwo w końcu wypełniło się wraz z narodzinami Ludwika Marii. Od tego czasu Święty de Montfort będzie biegał po całym świecie (por. Pieśń nr 22), podobny do obłoku wzniesionego nad ziemią (por. Iz 60,8), bez przeszkód udając się wszędzie, gdzie Go skieruje Duch Święty (por. Modlitwa Płomienna nr 11). Śmierć zaskoczy go w Saint-Laurent-sur-Sévre, 28 kwietnia 1716 r., gdy wyszepcze: «Deo gratias».

31 stycznia 2023 roku przypadnie 350. rocznica urodzin założyciela zgromadzeń Misjonarzy Towarzystwa Maryi, Braci św. Gabriela i Córek Mądrości oraz mistrza duchowego, którego duchowością żyje wiele wspólnot i osób świeckich.

Z tej okazji ogłoszono rok jubileuszowy, którego uroczyste otwarcie nastąpi w niedzielę 20 lutego 2022 r. w kościele parafialnym w Montfort-sur-Meu Mszą Świętą pod przewodnictwem kard. Philippe Barbarina, a zakończy się w niedzielę 29 stycznia 2023 r. Eucharystią której przewodniczyć będzie, również w Montfort-sur-Meu, arcybiskup Rennes, Dol i Saint Malo, Monsignor Pierre D'Ornellas.

Hasło wybrane na rok jubileuszowy to «Ojcze de Montfort, kim naprawdę jesteś?».

Inicjatywa ma na celu z jednej strony dziękczynienie Panu za dar św. Ludwika Marii dla Kościoła, a z drugiej szerzenie głębszego poznania jego postaci i duchowości.

Program przygotowany przez komitet organizacyjny obejmuje chwile modlitwy, w tym Modlitwę Płomienną w Pustelni św. Łazarza, konferencje naukowe, specjalne kursy dla młodych studentów oraz interaktywne katechezy dla dzieci i młodzieży, zwiedzanie z przewodnikiem miejsca urodzenia oraz dwa koncerty, jeden chóru Brocéliande z Montfort-sur-Meu, a drugi – Koncert Pieśni Ojca de Montfort, prowadzony przez o. Willy’ego Selmana, indonezyjskiego monfortanina ze wspólnoty w Pontchâteau.

Prezentując rok jubileuszowy, o. Jean-Marie Helpa Rakotondravo, przełożony wspólnoty miejsca narodzin św. Ludwika Marii, napisał: „Dziękujemy Bogu za ten czas łaski, który nam daje. On postawił na naszej drodze tego świętego «oszalałego na punkcie Boga», aby prowadził nas w naśladowaniu Chrystusa i byciu Mu wiernym. Z Najświętszą Maryją Panną śpiewamy «Magnificat» dla tych cudów. Niech św. Ludwik Maria de Montfort i błogosławiona Maria Ludwika od Jezusa spoglądają z nieba na zasadzone winorośle i modlą się do Pana, aby je pobłogosławił i uczynił płodnymi na chwałę samego Boga”. 

Jako wspólnota misjonarzy montfortanów w Polsce zapraszamy do lektury wydanej kilka miesięcy temu biografii św. Ludwika de Montfort, którego autorem jest znawca historii i duchowości montfortańskiej, o. Miljenko Sušac z Chorwacji. Książkę można zakupić w Domu Ojców Misjonarzy Montfortanów w Częstochowie (ul. Noskowskiego 13) lub przez sklep Wydawnictwa Misericordia: https://www.misericordia.faustyna.net/pl/p/PL-Zycie-swietego-Ludwika-Marii-de-Montfort/5566. Udostępnione w artykule zdjęcia «Domu narodzin» św. Ludwika pochodzą z nowowydanej biografii.